Taśmy i akcesoria do piekarni. Przegląd rozwiązań

Obecne standardy decydują o tym, że nawet najbardziej nowoczesne piekarnie nie mogą obyć się bez taśm transportujących. Narzędzia te wykorzystywane są do produkcji ciasta oraz transportu gotowych już wypieków. Aby taśmy te mogły zostać użyte w piekarni, muszą posiadać wszystkie atesty spożywcze. Taśmy transportujące wykazują się wysoką odpornością na oleje i tłuszcze, co jest szczególnie ważne w tej branży.

Taśmy produkcyjne, pasy przenośnikowe i napędowe

W procesie przygotowywania i wytwarzania produktów spożywczych występuje wiele maszyn oraz działań, które wykorzystują taśmy transportujące. Są one niezwykle ważne, ponieważ regulują cały zabieg produkcji pieczywa i nie tylko. Wielkość tychże systemów jest zależna od rodzaju piekarni i jej specjalności oraz ilości produkowanych wyrobów cukierniczych. Im większa jest skala produkcji, tym bardziej zautomatyzowane systemy się stosuje, aby jak najbardziej usprawnić proces technologiczny.

Produkcja w piekarni i cukierni zaczyna się już na etapie przygotowywania ciasta. Obecnie na rynku można znaleźć taśmy produkcyjne, które dopasowane są do każdego rodzaju ciasta, taśmy tkane bezkońcowo, przepuszczające powietrze i ułatwiające proces fermentacji oraz taśmy służące do wykrawania ze wstęgi ciasta oraz do jego ugniatania i formowania. Ciekawym rozwiązaniem są także taśmy syntetyczne i filcowe lub PU elastyczne do dzielarek.

Dodatkowe akcesoria. Automatyzacja w piekarni

Każda produkcja produktów spożywczych wiąże się z wypracowaniem zaufania ze strony konsumentów. To właśnie głównie z tego względu piekarnie decydują się na nowoczesne technologicznie artykuły do wyposażenia. Wzrost wydajności i jakości produkcji nie byłby możliwy bez specjalistycznych linii produkcyjnych, wyposażonych w taśmociągi podające i przenoszące produkty na różnym etapie przygotowania. Dobór komponentów do tak specjalistycznych maszyn jest często kluczowym elementem dla całego procesu produkcji.