Metody połączeń taśm przenośnikowych

Metody połączeń taśm przenośnikowych

Metody połączeń taśm przenośnikowych – wstęp

Taśmy przenośnikowe służą do transportowania przedmiotów i mają szerokie zastosowanie w firmach logistycznych, sortowniach śmieci, na lotniskach, w sklepach, a także w przemyśle. Mają one oczywiście bardzo różną długość, a do ich łączenia służą rozmaite metody połączeń. Jakie? Zapraszamy do lektury.

Połączenia wulkanizowane

Sposób ten jest stosujemy przy taśmach, które mają poniżej 1000 milimetrów. W metodzie tej używa się jednoskładnikowego, polimerowego kleju, którego rodzaj zależy przede wszystkim od przeznaczenia taśmy. Jest on aplikowany na jej wyszlifowaną powierzchnię tak, aby dobrze przylegał i gwarantował jak najlepsze scalenie części. Są one następnie zaciskane przeznaczonym do tego celu sprzętem takim jak trawersy lub prasy wulkanizacyjne. W przypadku tych ostatnich, są to prasy stacjonarne, olejowe albo grzane elektryczne, choć rodzaj nie ma większego znaczenia na końcową trwałość taśmy przenośnikowej.

Klejenie na zimno

Kolejnym sposobem łączenia taśm przenośnikowych jest metoda „na zimno”, którą wykorzystuje się gdy ich szerokość przekracza 1000 milimetrów. Dodatkowo sprawdza się ona gdy mamy do czynienia z trudnymi do zlokalizowania przestrzeniami. Wówczas stosuje się szybkoschnące, dwuskładnikowe kleje, które mają zagwarantować wysoką trwałość i niezawodność scalenia.

Połączenia mechaniczne

Trzecim sposobem jest metoda mechaniczna, w przypadku której stosowane są gotowe stalowe połączenia, sprawdza się ona jednak tylko w przypadku taśm wykonanych z tkaniny. Także w tym przypadku stosujemy różne typy połączeń w zależności od tego, jakie przedmioty będą na nich transportowane. W przypadku np. kontaktu taśm przenośnikowych z żywnością, wykorzystujemy połączenia z PCV lub PU (poliuretany) dzięki temu, że nie przepuszczają sypkich artykułów. Bardzo często połączenia mechaniczne stanowią doraźne rozwiązanie, zanim zastosujemy albo metodę wulkanizacyjną, albo klejenia na zimno.

Metody połączeń taśm przenośnikowych – podsumowanie

Wszystkie z powyżej wymienionych metod łączenia taśm przenośnikowych stosujemy także w ramach działalności naszej firmy.